دوستانی بهتر از قهوه تلخ

یه طیفی توی جامعه ی ما وجود داره که با اینکه شاید حداکثر ده میلیون نفرو پوشش بده اما توی مسائل اجتماع خیلی تاثیرگذاره. قشری که جزو دهکای بالا به حساب میاد و صاحب ثروت و رسانه اس. حالا اگه هنرمند یا ورزشکاری برخلاف عقیده ی این افراد عمل کنه از طرف اونا بایکوت میشه و مورد توهین و تحقیر قرار می گیره. از طرف دیگه کسایی که قدرتو تو دستشون دارن مقابله به مثل می کنن و تقریبا طرفو از صحنه میندازن بیرون.

من اینطور حس می کنم که کارایی که خواننده ها و فیلمسازای ما انجام میدن بیشتر برای همون قشر تاثیرگذاره و قطعا اگه غیر این باشه اون درآمدی که مدنظرشونه بدست نمیاد. ضمنا اکثریت و شاید تمامی خواننده ها و فیلماسازا و بازیگرای معروف ما آدمای مرفهی هستن. با این تفاسیر من چندان رغبتی به پول دادن برای دیدن کارای این هنرمندا ندارم و اصولا معتقدم هنرمند واقعی کسیه که هنرش رو رایگان در اختیار مردم بذاره. همونطوری که قبلا هم گفتم افکار من کاملا ضد لیبرالیسمیه اما فضا طوریه که فکر می کنم فقط خودم اینطوریم و قطعا خیلی زود منم تغییر می کنم.

چند روز پیش که رفته بودم دانشگاه چندتا از بچه های پرمایه! دانشگاه رو دیدم. کلا با اکثر پسرا ارتباط دارم اما از این رابطه لذت نمی برم! (هرکی ذهنش منحرفه بره خودشو اصلاح کنه!) دیدم سی دی قهوه ی تلخ دستشونه. بهشون گفتم من قسمتای اولشو دانلود کردم که ناگهان گویی به نوامیسشون تجاوز کرده باشم برافروختن و انگار برده ی اونا باشم منو امر به معروف و نهی از منکر می کردن. البته من سری اول قهوه تلخو با اکراه خریده بودم و قصد نداشتم سری دومو بخرم اما بروبکس خانواده چنین قصدی نداشتن و قسمت دوم رو هم تهیه نمودن.

چند روز گذشت و با تنی از دوستان بی مایه فتیره! مشغول صحبت بودیم که بحث قهوه ی تلخ شد. متفق القول ابراز داشتن چقدر مرخرف بود بابا من که یه قسمتشو دیدم حالم به هم خورد. لازم نیست بگم که این دوستان سی دی رو نخریدن و از این و اون گرفتن یا کپی کردن. درحالیکه به نظر من این مجموعه برخلاف انبوهی از سریالای ایرانی خیلی هم فاخر و پر از نکته اس. اما شاید اگه مجانی از تلویزیون پخش می شد این دوستان من هم نظرشون چیز دیگه ای بود. درحقیقت به عقیده ی اونا قهوه تلخ ارزش خریدنو نداره.

اون بچه هایی که اول عرض کردم به لحاظ اعتقادی با من در تضادن. من کمی به مسائل مذهبی گرایش دارم درحالیکه اونا دید منفی به این قضایا دارن. دوستانی هم که دوم براتون گفتم از نظر فکری با من اختلاف دارن. مثلا هیچ کدومشون علاقه ای به کتاب و فیلمای پیچیده ندارن و از اطلاعات عمومی پایینی رنج می برن. مثلا به یکیشون گفتم رضا یزدانی یه آلبوم داده که من ازش خوشم اومده. گفت رضا یزدانی کیه دیگه؟ گفتم همونی که برای فیلمای مسعود کیمیایی آهنگ خونده. گفت کیمیایی؟ نمیشناسم. گفتم بابا همون کارگردانه که حکم و محاکمه در خیابانو ساخته. گفت اسم این فیلمارو شنیدم. گفتم قیصر و گوزن ها هم که دیگه خیلی معروفه این یارو ساخته. گفت من اصلا فیلمای ایرانی نگاه نمی کنم و منم بی خیال معامله شدم کلا.

نمی خوام بگم آدم خیلی شاخی هستم و از همه بالاترم و پسر بیل گیتسم اما هنوز نتونستم دوست ایده آلم رو پیدا کنم. من از بچگی تا حالا دوست صمیمی نداشتم و عادت عجیبی به تنهایی دارم. حتی شده یکی دو ماه با کسی حرف نزدم اما زیاد دچار افسردگی نشدم. امام علی هم یه جمله ای در این باب گفته. که کسی ضعیفه که نتونه برای خودش دوستی پیدا کنه و از اون ضعیف تر کسیه که دوستاش رو هم از دست بده. به هرحال پسرا که نتونستن منو ارضا کنن ببینیم بقیه چیکار می تونن بکنن!

پی نوشت: اگه خیلی بیکار بودین و علاقه مند ، می تونین از لینکدونی سمت راست هم مستفیض بشین.

6 دیدگاه در “دوستانی بهتر از قهوه تلخ

 1. منم زیاد حال نمیکنم با خرید اینا! ولی مشکلم اینه که این فیلما و سریالا همینطوری کیفیت پایینی دارن دیگه این ریپ شده هاش که واسه دانلود میزارن خیلی مزخرفه آدم ترجیح میده ۲ تومن بده خیاله خودشو راحت کنه

 2. سلام حامد. اول بگم که من آخرش موضعت رو ملتفت نشدم!
  اما یه نکته هست.
  به قول خود مهران یه گروه زحمت کشیدن و خرج کردن و ” راضی” نیستن کسی بدون هزینه از حاصل کارشون استفاده کنه.

  به مثال:
  میریم تو مغازه ..یه طرف چی توز گذاشته یه طرف هم یه مارک بی خود که دوست نداریم.
  اگر بگیم خوب این جنس مزخرفه ارزش نداره پاش پول بدم ، بعد برش داریم و ببریم بخوریمش و بعد هم بگیم اه اه چه بدمزه بود..؟ خوب چون بدمزه بوده پس سرقت نکردیم؟
  نع! این کار دزدیه بی شک.
  خوب خالا اونی که گذاشته برای دانلود هم مثل کسی می مونه که یه مغازه رو خالی کرده، جنسها رو گذاشته یا ارزون می فروشه یا همین جور در راه خدا!!
  از اینم که بگیریم باز شریک دزده شدیم
  ..

 3. بحث هنر یه چیز دیگه اس. هنرمند باید هنرشو مجانی در اختیار بقیه بذاره چون کاری که انجام میده غذای روحه نه مثل پفک غذای جسم. کارشو نباید با مادیات تبادل کنه. کاری که مدیری با قهوه ی تلخ داره می کنه و ارزش کارشو کلی آورده پایین.

 4. حامد جان این ” باید ” رو از کجا میاری شما؟؟؟؟
  تحلیلت درست نیست عزیزم حداقل از نظر حقوقی و اخلاقی.

  کی میگه ارزش گذاری روی اثر هنری ارزشش رو میاره پایین؟
  پس من برم مونالیزا رو بردارم بیارم تو خونه ام بگم این اثر غذای روحه و من بهش احتیاج دارم بگذارین یکی دو روز اینجا پیش من باشه بعدش هم میدمش حامد که اونم ازش فیض ببره و بعد اونم بده پسر خاله اش!!!
  آره؟

  مهران مدیری میلیاردی خرج کنه که من و تو بخندیم ؟؟
  بعد برای سریال بعدیش بره کاسه گدایی دست بگیره؟
  منطقیه واقعا ؟

 5. قطعا سود خالصش خیلی بیشتر از هزینه ایه که شده. بعدش لازم نبود اول هر قسمت اینقدر التماسای مدیریو ببینیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

@-: :wink: :twisted: :roll: :oops: :mrgreen: :lol: :idea: :evil: :d :cry: :arrow: :?: ::-O ::) :-| :-x :-o :-P :-D :-? :) :( :!: