آنارشیسم و یا همچین چیزی

در اینکه جابز آدم مهمی بوده شکی نیست هرچند دوست داشتنی بودنش رو نمی تونم قبول کنم. دقیقا روز مرگ جابز تعدادی از ایرانیا عکسای پروفایل های شبکه های اجتماعیشون رو به عکسی از جابز تغییر دادن. به درست یا غلط بودنش کاری ندارم اما قطعا این کار هیچ سودی واسه هیچ کس نداره و فطرت آدمی هم طوریه که کارای بی منفعت انجام نمیده. با این حساب میشه اینطور نتیجه گرفت که این دوستان تحت تاثیر جو قرار گرفتن و نخواستن جلو بقیه کم بیارن. صریح بگم ، این تیپ آدما هیچوقت آدمای بزرگی نمیشن. یه زندگی معمولی و یه مرگ عادی.

حدودا سه سال پیش عضو فیص بوق شدم و دلیلش هم تبلیغ سایتم بود. اون موقع تعداد کاربرای ایرانیش خیلی کم بود و منم بی خیال تبلیغات شدم. تقریبا یه سال میشه که تب این سایت فراگیر شده و حتی مادربزرگایی که بلد نیستن موس دستشون بگیرن پروفایل دارن. کاملا مشخصه که این یه تبه و به زودی هم فروکش می کنه اما کسایی گرفتار این جو میشن که نمی تونن در برابر ایدئولوژی غالب ایستادگی کنن و به قولی همرنگ جماعت میشن. من هنوزم فلسفه ی فعالیت تو فیص بوق رو نفهمیدم و درک نمی کنم ایجاد و پاسخ به سوالی با این مضمون که “متولد چه فصلی هستی؟” چه منفعت و سودی برای فرد و افراد داره. نمی فهمم در نوشتن یه جمله ی عاشقانه و عارفانه و لایک زدن و کامنت گذاشتن پای جمله ها و تصاویر چه حکمتی نهفته اس. نمی فهمم فلسفه ی عکس گذاشتن چیه و خیلی چیزای دیگه رو نمی فهمم. اما می دونم که این ها همه متاثر از جوگرفتگی ِ عوامه.

دقت کنید! من نمیگم این کار خوبه یا بده. فقط برداشت خودمو دارم میگم. بله. این همرنگ شدن فقط متعلق به فضای مجازی نیست. مد شدن یه لباس خاص و همه گیر شدن تب سریال بینی و یا حتی کشیدن قلیون! من بخاطر ندارم که چند سال پیش ملت اینقدر قلیونی شده باشن درحالیکه قلیون از دومیلیارد سال نوری قبل از میلاد مسیحی وجود داشته. پس مبرهنه که عوام رو جو کشیدن قلیون گرفته.

عده ای از همین عوام عام! هستن که کاملا تحت تاثیر جو هستن اما میخوان نشون بدن که متفاوتن. مثلا بعضیا دچار آنارشیسم مذهبی – دینی شدن و فکر می کنن بی دینی یک نوع عصیانگری در یک جامعه ی دینداره. اما این افراد عموما دو دسته هستن. یکی کسایی که اطرافیانشون از دین برگشتن و بالطبع اونا هم جوگیر هستن و ادعای بی دینی می کنن. دوم اونایی که از قید و بند مذهب خوششون نمیاد و این هیچ ربطی به آنارشیسم دینی نداره و عصیانگری محسوب نمیشه. یه مطلب خارج از موضوع بگم. تو پروفایل یکی دیدم در پاسخ به پرسش ِ از چیزایی متنفری؟ نوشته که دروغ و مذهب.

قصدم این نیست که خودمو برتر و بالاتر از بقیه نشون بدم که اگه این کارو بکنم یعنی دچار خودبزرگ بینی و اعتماد بنفس کاذب شدم. من آدم مهمی نبوده و نیستم اما نسبت به هرچی که مد میشه موضع مخالف می گیرم. شاید بشه گفت به نوعی آنارشیسم اجتماعی دارم. شاید هم نه. دقیقا اسمش رو نمی دونم اما قطعا آدم آنارشیستی هستم. متاسفانه این طرز فکرم رو به دو دلیل نمی تونم تو وبلاگم نشون بدم. یکی اینکه هیتلر میشم و دوم اینکه مخاطبم رو از دست میدم چون اصولا آدما از آنارشیست ها خوششون نمیاد.

بله. خلاصه بدرود!

3 دیدگاه در “آنارشیسم و یا همچین چیزی

 1. قسمت جالب ماجرا هم اینه که خودشونم میدونن که طرز استفاده از یه شبکه ی اجتماعی رو ندارن!از عکسای احمقانه و ۸ ساعت وقتی که اونجا تلف میکنن بگیر تا این به قول شما تب هایی که میگیرن
  آخریاش تب دریاچه بود و جابز :| به امید روزی که هر محصولی که از یه فرهنگ دیگه میاد و بتونیم با فرهنگ همونجا استفاده کنیم یا حداقل خودمون یه فرهنگ درست براش بنویسیم!مثه آی دی کالر تلفنا نشه.چند وقته پیش یه خانوم زنگ زده بود و گیر که چرا به خونه ی ما زنگ زدین و من ده دقیقه توضیح که خانوم نسبتا محترم این خونه ۵ تا عضو داره و من یکیشم و بقیه شاید کار داشتن که اگه میتونست میخواست از پشت گوشی خفه ام کنه :o

  [پاسخ]

  حامد پاسخ در تاريخ مهر ۱۸ام, ۱۳۹۰ ۱۶:۳۸:

  البته من اصلا کاری به خوبی و بدی تب ها ندارما. شاید فعالیت تو این سایتا یه نوع تفریح هم به حساب بیاد. منظور من این بود که این کار فقط بخاطر جوگرفتگی افراده و بعد از یه مدت هم می خوابه.

  [پاسخ]

 2. منم کاملا و بدون حرف جو زدگی تهوع اور رو قبول دارم.
  ادرس فیس بوکتو تو کامنتای وبلاگم بذار :mrgreen:

  [پاسخ]

  حامد پاسخ در تاريخ مهر ۲۱ام, ۱۳۹۰ ۱۷:۴۰:

  قبول داری یا نداری؟ پارادوکس شد.

  [پاسخ]

 3. سلام
  با این مطلبت خیلی حال کردم
  + منم کم و بیش فیس بوک میرم واسه مطالب طنزش
  +از طرفی به ملتی که افتخار کشیدن قلیون دارن همیشه پیشنهاد می کنم تنباکو خالص بکشن :mrgreen:
  + اینو لینکشو تو بلاگمم گذاشتم چون واسم جالب بود زبط به جابز هم داره
  http://radiofang.com/files/radiofang01low.mp3
  ….

  [پاسخ]

  حامد پاسخ در تاريخ مهر ۲۱ام, ۱۳۹۰ ۱۷:۴۵:

  البته من علاقه ی وافری به درست کردن پادکست دارم ولی تخصصشو ندارم.
  این لینک هم پادکست ضعیفی بود به نظرم.

  [پاسخ]

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

@-: :wink: :twisted: :roll: :oops: :mrgreen: :lol: :idea: :evil: :d :cry: :arrow: :?: ::-O ::) :-| :-x :-o :-P :-D :-? :) :( :!: