معلم روزه دار، شیرکاکائو رو بردار

دیروز تلویزیون خبر جالبی رو قرائت کرد و باعث سرریز شدن ذوقم شد. اینکه حقوق معلم ها و فرهنگیان با اینکه پنج روز از ماه گذشته هنوز واریز نشده و این موجب نگرانی شده و چرا اینطوریه و این چه وضعشه. در همون لحظه یاد کارگرهایی افتادم که سه ماه و شیش ماه و حتی یک سال بدون گرفتن ریالی مشغول کار هستن و برای اینکه شغلشون رو از دست ندن مجبورن که بدون حقوق کار کنن چون اگه نکنن چیکار کنن. جرأت اعتراض هم ندارن که بلافاصله اخراج میشن.

خب شاید برای منی که تماما توی مدارس دولتی درس خوندم اینطوری بوده. معلم های من خیلی ارزشی برای دانش آموز قائل نبودن. از دیر اومدن ها و زود تعطیل کردن و نشستن دست به سینه تا زنگ بخوره و اعتصاب ها که بگذریم می رسیم به نتایجی که بچه ها توی پیش دانشگاهی نیمه دولتی ما گرفتن و بهترین رتبه امون شد هزار و ششصد، در حالی که مدرسه ی غیرانتفاعی محلمون که سالی چند میلیون شهریه می گرفت رتبه های یه رقمی و دو رقمی داشت.

البته که معلمی شغل انبیاس و احترام فرهنگیا واجب. اما اینکه چند روز حقوقشون دیر میشه درحالیکه تعطیل هستن و زیر باد خنک کولر نشستن و تلویزیون می بینن شاید خیلی جای اعتراض نداشته باشه. ضمنا باید قبول کرد که غیر از سه ماه تعطیلی تابستون، کلا معلمی شغل راحتی هم هست و نه تخصصی نیاز داره و نه فعالیت بدنی.

دیروز ساعت نه صبح رفتم روزنامه فروشی. دو تا دختر اومدن و یکیشون همشهری و کیک گرفت و دیگری شیرکاکائو. بعد یه پسری اومد و گفت آقا شیرکاکائو با کیک بدین. کارتخون دارین؟ نه، ولی بانک این بغل هست. من هزار تومن بیشتر ندارم، گفتی این بغله؟

رئیس پلیس گفته که حدود پنجاه درصد مردم تهران بخاطر مشکلاتی که دارن روزه نمی گیرن. بذارید من آمار خودمو که تولرانس کمتری هم داره بگم. نزدیک هشتاد و پنج درصد مردم تهران روزه نمی گیرن که از این تعداد ده درصدشون عذر موجه دارن. البته روزه نگرفتن و حتی روزه خواری عیب نیست و باید به عقاید هر آدمی احترام گذاشت اما اینکه رسانه های داخلی و مسئولین میخوان یه طوری القاء کنن که آره همه مردم روزه هستن و باید با روزه خواری برخورد کرد و بی دینا رو زد له کرد و اینا خیلی جالب نیست. آقا قبول کنین دیگه که بیشتر مردم روزه نمی گیرن چون اعتقاد ندارن.

یادمه پارسال تابستون و بعد از زلزله ی آذربایجان، جوون ها توی صف اهدای خون ساعت ها منتظر می موندن تا هم نوبتشون برسه خون بدن و هم چندتا عکس توووپ برای پیجشون بندازن. الان سازمان خون اعلام کرده که نیاز شدید به خون پیدا کرده و هیشکی به هیشکی. یعنی این جوون های نسل جدید هیچ قید و بندی ندارن و اصلا چرا نسل جدید؟ یه کلیپی امروز دیدم که یه بنده خدایی داره تو سمند جزغاله میشه و تا کمر از پنجره اومده بیرون و بخاطر حرارت شدید و احتمالا سوختگی کامل پایین تنه، نمی تونه بیاد بیرون و فقط فریاد می زنه و دستاشو تکون میده. بعد ده بیست نفر از مردم با اسمارت فون های ضد خششون دو دستی مشغول فیلم گرفتن هستن و بعد از چند دقیقه یه بنده خدایی با کپسول میره آتیشو کم کنه و اون آدمو نجات بده که چون بلد نیست می زنه آتیشو چند برابر می کنه و اون فرد هم کاملا توی شعله های آتیش فرو میره.

در پایان اینو بگم که من خودم جزو بی بخارترین و پرتوقع ترین مردم هستم و اگه فرهنگی بودم همون روز دوم تاخیر می رفتم یقه ی وزیر آموزش و پرورشو می گرفتم و در حین رفتن، وسط خیابون چیپس ماست و ریحون می خوردم و برای وبلاگم از کسی که از شدت گرمازدگی داره می میره عکس مینداختم.

29 دیدگاه در “معلم روزه دار، شیرکاکائو رو بردار

 1. ما خیلی وقته که فهمیدیم به قول شما بی بخاریم! یعنی خیلی از ماها بی بخار تشریف دارن. از همون حادثه ی میدون ک ا ج این مسئله به همه ثابت شد دیگه بقیش هم بماند……

  +عکس توپی از معلمه زدی اینجا:دی

  [پاسخ]

  حامد پاسخ در تاريخ مرداد ۹ام, ۱۳۹۲ ۲۲:۵۳:

  البته بازم به نسبت مردم سایر دنیا وضعیت خوبی داریم.

  [پاسخ]

 2. یا خدا! کامنت نمیتونم بدم،میگه دیدگاه تکراری است شما قبلا چنین چیزی کفته بودید. والا من قبلا چیزی نگفته بودم!

  [پاسخ]

  حامد پاسخ در تاريخ مرداد ۹ام, ۱۳۹۲ ۲۲:۵۳:

  سیستم اشتباه نمی کنه!

  [پاسخ]

 3. جداً راست میگن تا وقتی جای کسی (گروهی) نیستیم، قضاوت نکنیم!!
  یه معلم غیر از نقش تربیتی که باید داشته باشه باااااید معلومات و اطلاعات کافی حداقل در زمینه رشته خودش داشته باشه و این یعنی تخصص!! و اتفاقاً شاید تنها شغلی باشه که این تخصص داشتنش لازم و ضروری باشه به خصوص که در هر کلاس، زیر ذره بین حداقل ۳۰ دانش آموزیه که منتظر کوچکترین بهانه ای هستن که خودشون زیر سوال نرن!!
  ضمناً اگرچه مثل خیلی کارمندای!! دیگه فعالیت بدنی ندارن، اما فعالیت فکریشون صددرصد بیشتر از بقیه کارمنداست (و مثلاً نمیتونن اگه دغدغه فکری دیگه ای داشته باشن، به دانش آموز بگن درس تعطیل و حتی بپیچوننشون) و این به مراتب سختتره!! والبته برات متاسفم که فعالیت بدنی رو نشونه کار کردن سخت!! میدونی!!
  سه ماه تعطیلی برای معلمای زحمتکش واقعی کم هم هست!! اگر چه ما مشکلی نداریم تابستون هم بریم سر کار و از اونجا با امکانات دولتی و در ساعت اداری، وب خوانی کنیم!، وب به روز کنیم!، باشگاه بریم!، استخر بریم! و…و یه نیم ساعتی هم کار کنیم، آخرش حقوق میلیونی و بی منت هم بگیریم!!! قطعاً شما هم به زحمتکش بودن معلما واقفی که ناخواسته اونا رو با کارگرای زحمت کش مقایسه کردی نه با صرفاً پشت میز نشین های اداری وزارتهای دیگه ای مثل نفت و …!!! البته صددرصد معلمایی هم هستن که از زیر کار در برن مثل خیلی کارمندای دیگه و این دیگه به ذات و وجدان هر کس برمیگرده نه سمت شغلی ای که داره!!
  یه نکته دیگه اینکه هیچکس اون کارایی که یه معلم در وقت استراحتش تو خونه برای شغلش انجام میده رو نمیبینه (غیر از اینکه تمام ساعت کاریش در مدرسه هم مفید و واقعا صرف کارش میشه، نه موارد بالایی که اشاره کردم!!!)
  صرفاً جهت اطلاع: کلاً در این زمینه حرف بسیاره، ولی اونی که دانا باشه و بی تعصب بخواد نظر صادر کنه خودش بدون توضیح میفهمه، اونیم که اینجوری نیست مشکل از خودشه، بیخیالش…!!!!! :evil:

  [پاسخ]

  حامد پاسخ در تاريخ مرداد ۹ام, ۱۳۹۲ ۲۳:۰۱:

  اولا که مدرسه دانشگاه نیست و بنابراین لازم نیست معلم تخصص خاصی داشته باشه و پرسش های دانش آموزان هم از یه سطحی فراتر نمیره.
  بعدش اینکه همه می دونن که کارمندا کار مفید خیلی کمی انجام میدن و وقت رو میگذرونن تا ساعت کاری تموم بشه و البته ادعایی هم ندارن. برخلاف معلم ها که میگن بعد از کار معدن سخت ترین کار تعلیمه! اینکه حقوقشون توی ماه تعطیل چند روز دیر میشه و این همه اعتراض می کنن جای تعجبه. البته که درآمدشون کم هست اما حداقل من که تو مدارس دولتی درس خوندم، قریب به اتفاق معلم هامون اهل پیچ بودن و خیلی انرژی نمیذاشتن. حالا امکان داره استثنائاتی هم وجود داشته باشه.
  اگه من معلم ها رو با کارگر ها مقایسه کردم دلیلش فقط اعتراض به چند روز عقب افتادن حقوقشون بود وگرنه این کار قیاس مع الفارقه.

  [پاسخ]

 4. نمیدونم چرا حرف زدن شما منو یاد یه هومن نامی میندازه!

  به ضرس قاطع(؟؟؟) : دی اعلام میکنم آمارت غلطه!بکنش ۹۵ درصد خیرشو ببینی :دی
  والا اونی که روزه نمیگیره از منی که مثلا میگیرم بهتره!!!!

  ایضا منم هم بی بخارم هم پرتوقع :دی

  [پاسخ]

  حامد پاسخ در تاريخ مرداد ۹ام, ۱۳۹۲ ۲۳:۰۳:

  آمارو از تو جیب شلوارم درنیاوردم که! کلی فکر کردم!
  بله اونی که روزه نمی گیره خیلی هم خوبه و اگه خبط و خطایی هم ازش سر بزنه مدیون کسی نیست.

  [پاسخ]

 5. درود…

  خیلی ها اینروزها به این مشکل گرفتارن…. دوست خود من که ویراستار هست توی مرکز نمیدونم چیه صدا و سیما الان ۴ ماهه که هیچ حقوقی نگرفتن. اعتراضشون هم به جایی نمیرسه متاسفانه….

  [پاسخ]

  حامد پاسخ در تاريخ مرداد ۹ام, ۱۳۹۲ ۲۳:۰۴:

  حالا اینو مقایسه کنین با چند روز دیر واریز کردن حقوق فرهنگیان و اعتراضاتشون.

  [پاسخ]

  خانوم پاسخ در تاريخ مرداد ۱۰ام, ۱۳۹۲ ۱۶:۵۳:

  خب این ناعدالتی ها جالب نیست…درسته

  [پاسخ]

  حامد پاسخ در تاريخ مرداد ۱۵ام, ۱۳۹۲ ۰۳:۴۴:

  مطمئنا

  فلان بن فلان پاسخ در تاريخ مرداد ۱۱ام, ۱۳۹۲ ۰۹:۱۷:

  خب معلومه اعتراض یک نفر رو با اعتراض کل معلم های کشور نمیشه یکسان حساب کرد اگه پول کل ویراستارا رو نمیدادن صدای اعتراضشون شنیده می شد :d

  [پاسخ]

  حامد پاسخ در تاريخ مرداد ۱۵ام, ۱۳۹۲ ۰۳:۵۲:

  این هم یک نوع بی عدالتیه

  فلان بن فلان پاسخ در تاريخ مرداد ۱۷ام, ۱۳۹۲ ۰۱:۳۴:

  این یه چیز طبیعیه صدای اعتراض صد نفر رساتر از یه نفره

 6. نه همه معلما مثل معلمای شما تو کارشون کم میذارن نه هم کارگرا کارشونو درست انجام میدن خیلی از کارگرا هم هستن که تا می بینن کسی بالا سرشون نیست کار نمی کنن الان مثلا یه مغازه دار زحمت می کشه صبح تا شب تو مغازه نشسته tvنگاه می کنه بعدش هم هر روز میکشه رو قیمتا پدر جیب مردمو در میاره یا اون کارمندی با پارتی اومده سرکار و سخت ترین کارش امضا کردن چند تا نامه اداری هست آخرش هم کلی منت م یذاره تا کارشون انجام میده یا اون فوتبالیستی که کل فصل رو نیمکت نشسته و میلیاردی پول میگیره و خیلی کسایی هستن که کارشونو درست انجام نمیدن ولی پول هایی به مراتب بیشتر از معلم ها میگیرن
  اینیه هم که میگی حقوقشون دیر شده خب حقشونه باید اعتراض کنن همه ی معلما حقوقای هنگفت نمی گیرن خیلی هاشون حقوقشون پایینه و چشمشون به تقویمه که برن حقوق بگیرن
  صاحب خونه های که ممکنه پول اجاره شون احتیاج نداشته باشن ولی اگه چند روز دیر بشه …
  اون کارگرایی هم که چند ماه حقوق نگرفته و مجانی دارن کار می کنن باید کار عاقلانه رو انجام بدن یعنی همگی با هم دسته جمعی کار نکنن و برن یه جایی کار کنن که بهشون پول بدن چند روز که کار کارخونه لنگ بمونه مجبور میشن پولشونو بدن تو همه کشورها اینجوریه هیچ آدم عاقلی مجانی کار نمیکنه اونم تو این زمونه

  [پاسخ]

  sannaz پاسخ در تاريخ مرداد ۱۲ام, ۱۳۹۲ ۱۰:۲۹:

  به شدت باهات موافقم

  [پاسخ]

  حامد پاسخ در تاريخ مرداد ۱۵ام, ۱۳۹۲ ۰۳:۵۲:

  من این مقایسه رو قبول ندارم. ادعای معلم ها و زحمتکش بودنشون با واقعیت تفاوت داره و البته که استثنائاتی هم هستن.
  کارگرها جایی رو ندارن کار کنن. اگه همین کارو هم ول کنن، نه به حقوق عقب افتاده اشون می رسن و هم بیکار میشن.

  [پاسخ]

 7. آمارت تو حلقش!!! :d
  به نظر من که حداقل ۵۰ درصد مردم روزه می گیرن چون روزه گرفتن اونقدرا هم سخت نیست که بزرگش می کنن
  مثلا می خوای بگن سلام بر مردم روزخوار ایران :d
  اینجوری اونایی که روزه می گیرن هم دیگه روزه نمیگیرن

  [پاسخ]

  حامد پاسخ در تاريخ مرداد ۱۵ام, ۱۳۹۲ ۰۳:۵۵:

  روزه گرفتن سخت نیست، مردم اعتقادشونو از دست دادن.
  آمار دروغ دادن درست نیست و اگه کل مردم روزه نگیرن اونی که بخواد بگیره می گیره.

  [پاسخ]

 8. + اولن که راجب شغل معلمی باید بگم…ما سه تا از اعضای خانوادمون معلمن…و نباید چون یکی رو دیدی ک اینطوری بوده پس لابد بقیه هم اینطورن…بعدشم شما ک از حقوق اونا خبر نداری…مامان من ماهی ۹۰۰ میگیره….۲۰۰ میره واسه مالیات و کارکردواین چرت و پرتا…۳۰۰ میره واسه قسط و هزارتا کوفت دیگه…بعد به نظر تو ۴۰۰ تومن پولیه که بخاد باهاش هم خرج کنه..هم پول دوا درمون بده هم پس انداز کنه؟؟؟؟؟؟؟؟بعدشم کی میگه جلو بادکولر میخابن…کل فرهنگیا در کل سال فقط یک هفته مرخصی دارن که اونم اکثرا تو تابستون میگیرن….که ما هم چندین ساله از نعمت مسافرت محرومیم بخاطر همین مسئله نداشتن وقت ومرخصیه…به علاوه…تونمیدونی سروکله زدن با بچه های نفهم و کنترل هزار تا بچه چقد سخته…طرف اعصاب یدونه بچه خودشم داره چه برسه به هزارتا اونم اخلاقای مختلف… :-x معلما خیلی زود پیر میشن..پیرتر از اونیکه فکرشو بکنی

  [پاسخ]

  حامد پاسخ در تاريخ مرداد ۱۵ام, ۱۳۹۲ ۰۳:۵۹:

  اول اینکه شما چون میگی خانواده ام معلمن، قضاوتت بی طرفانه نیست. بعدش الان معلم ها توی تابستون چیکار می کنن اونوقت وقتی مدرسه تعطیله؟

  [پاسخ]

  sannaz پاسخ در تاريخ مرداد ۱۸ام, ۱۳۹۲ ۱۱:۳۷:

  پس احتمال :mrgreen: ن شما هیچوقت تجدید نشدی که تابستونا کلاس بری…

  [پاسخ]

 9. راجب روزه گرفتنم باید بگم همه فقط تظاهر میکنن ..هیچکس روزه نیس…. ۸)

  [پاسخ]

  حامد پاسخ در تاريخ مرداد ۱۵ام, ۱۳۹۲ ۰۳:۵۹:

  کسی تظاهر نمی کنه. علنی میگن روزه نیستیم.

  [پاسخ]

 10. والا جونم براتون بگه
  بنده یک سال معلم ابتدایی بودم و دماری که از بنده درومد در طول این ۱۰-۱۱ سال سابقه کاری که دارم بی نظیره. یعنی خداوکیلی ۶ صبح از کرج راه میفتادم میومدم تهران سر کار بعد از ظهرم تازه ۷ از سر کارم می زدم بیرون به سمت کرج، ولی باورت نمیشه اندازه اون یک سالی که درس میدادم خستگی و داغونی نداشت

  [پاسخ]

  حامد پاسخ در تاريخ مرداد ۱۵ام, ۱۳۹۲ ۰۴:۰۳:

  حداقلش من چیزی که تو معلمای خودم دیدم، سختی نبوده

  [پاسخ]

 11. راجع به روزه هم که الان کویته تهران بابا
  ما رفته بودیم بازار گفتیم الان از تشنگی و گشنگی هلاک میشیم و جان به جان آفرین تسلیم می کنیم
  اما قدم به قدم نوشابه خنک و غذاهای بسته بندی فراهم بود و ملت انگار اومده بودن پیک نیک نشسته بودن و غذا نوش جوون میکردن

  [پاسخ]

  حامد پاسخ در تاريخ مرداد ۱۵ام, ۱۳۹۲ ۰۴:۰۴:

  به نظر من که ایرادی نداره. اگه کسی بخواد بگیره نباید بهونه بیاره

  [پاسخ]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

@-: :wink: :twisted: :roll: :oops: :mrgreen: :lol: :idea: :evil: :d :cry: :arrow: :?: ::-O ::) :-| :-x :-o :-P :-D :-? :) :( :!: