معرفی کتاب بالاخره یه روزی قشنگ حرف می زنم

هیچ وقت فیلم های غیرایرانی باعث نشدن خنده ام بگیره. این موضوع تا حد خیلی زیادی در مورد جوک ها هم صادقه. نمی خوام بگم اونا خیلی بی مزه و لوسن- که هستن- اما به هرحال ذائقه اشون با ما فرق می کنه و به یه چیزای دیگه می خندن که ما بهشون نمی خندیم.
دوران دانشگاه یکی از بچه ها وارد جمع شد و گفت آمریکن پای جدیدو دیدین؟ هار هار هار …. و بعد شروع کرد به تعریف کرد جاهای خنده دارش. من که نه تنها خنده ام نگرفت بلکه می خواستم زودتر پا شم برم دستشویی. فیلم های دیگه هم همینطوری هستن و حتی اگه تو ژانر کمدی هم ساخته شده باشن باز آدم خنده اش نمی گیره. از همین روی انتظار داشتم با خوندن کتابی از سداریس، همین حالت بر من مستولی بشه که خب، نشد.
دیوید سداریس نویسنده ی معروف آمریکاییه که کتاباشو پیمان خاکسار ترجمه کرده. توی این کتابی که ازش خوندم، یعنی بالاخره یه روزی قشنگ حرف می زنم، خاطرات گذشته اش رو با چاشنی طنز و یه کم تخیل تحریر کرده. حالا نمی دونم بخاطر ترجمه ی خوب بوده – که نبوده- یا خاکی و صمیمی بودن سداریس که باعث شده روایت ها خنده دار به نظر بیان. حتی یکی از داستان هاش باعث خنده ی من هم شد و این برای یک نویسنده موفقیت بزرگی به حساب میاد! (مثل اخبار ورزشی شبکه ۳ که اخبار فوتبال انگلیس رو نمیگه و موجب ورشکست شدن فوتبال جزیره شده).

بالاخره یه روزی قشنگ حرف می زنم
غیر از بامزه بودن داستان ها، یکی از نکات مثبت سداریس اینه که از خودش مایه میذاره و تا جایی که می تونه خودشو قهوه ای می کنه. اینطوری مخاطب احساس نمی کنه که نویسنده داره از بالا به همه چیز نگاه می کنه و کلا جوش صمیمی و خاکی و جنوب شهری و ایناس. دست آخر هم هرچند قیمت این کتاب نسبت به حجمش بالاس اما اگه دوستی آشنایی کتابو داره ازش بگیرین و بخونین. راستش به نظرم خیلی ارزش خریدنشو نداره و باید خوره ی کتاب بود تا بشه رمان خرید.

6 دیدگاه در “معرفی کتاب بالاخره یه روزی قشنگ حرف می زنم

 1. راجع به فیلمهای طنز خارجی باهات موافقم.. خنده دار نیستن.. واسه اینه که سوابق فرهنگی و تاریخی و هوشمندی یکسانی نداریم.. طبق این ادله میخوام به این نتیجه برسم که “مستر بین” اگه تو ایران بود “مستر فین” هم بهش نمی گفتن!!

  [پاسخ]

  مریم پاسخ در تاريخ آبان ۶ام, ۱۳۹۳ ۲۳:۲۸:

  باهات موافقم

  [پاسخ]

  حامد پاسخ در تاريخ آبان ۷ام, ۱۳۹۳ ۲۲:۵۶:

  منم باهاتون موافقم!

  [پاسخ]

  حامد پاسخ در تاريخ آبان ۷ام, ۱۳۹۳ ۲۲:۵۳:

  خب همین سوابق فرهنگی و تاریخیه که سلایق و علایق یه ملتو مشخص کنن. البته در کنار عوامل دیگه.
  می شد حمید ماهی صفت!

  [پاسخ]

 2. فکر کردم آخر پست مثل همیشه میگه در آخر توصیه می کنم این کتابو نخونین لکن دیدم که نگفتی. داری تغییرات نامحسوسی می کنی!

  [پاسخ]

  حامد پاسخ در تاريخ آبان ۷ام, ۱۳۹۳ ۲۲:۵۷:

  نگفتم نخونین ولی گفتم نخرین! کتاب و فیلمی که بد باشه رو نباید خوند و دید. که البته بد بودن نسبیه.

  [پاسخ]

 3. البته اینطور که میگید نیست.مثلا فیلم احمق و احمق تر از جیم کری و یا کارهای ادی مورفی و آدام سندلر خنده داره.هرچند تا حدودی حرفهای شما رو قبول دارم ولی طنز اونها بقولی در سطح بالاتری از ما قرار داره و مثل همه چیزهای دیگه پیشرفته تر از سطح طنز ما و درک عمومی ما از طنز و شوخی هست.

  [پاسخ]

  حامد پاسخ در تاريخ آبان ۱۵ام, ۱۳۹۳ ۰۰:۱۴:

  من که خیلی خنده ام نگرفته. البته اینکه سطح طنزشون بالاتره رو نمی دونم ولی کلا راحت تر می خندن.

  [پاسخ]

 4. ما یه استاد زبان داشتیم میگفت خارجیا جوکاشون بی مزه است چون چیز بی ادبی
  ندارن تو جوکاشون یا کم دارن.اونا اصن به چیزای بی ادبی زیاد نمیخندن چون کلا زندگیشون تو بی ادبیه!
  البته من زیاد باهاش موافق نیستم چون به نظرم خیلی چرت گفته! ::)

  [پاسخ]

  حامد پاسخ در تاريخ آبان ۱۵ام, ۱۳۹۳ ۰۰:۱۷:

  شاید این دلیل هم باشه. ولی بیشتر بخاطر سابقه ی تاریخی و فرهنگیه که هرچقدر برای مردمی غنی تر باشه، کمتر و سخت تر می خندن.

  [پاسخ]

 5. اتفاقا خیلی از کتاب های خارجی خنده دار هستن و هچنین خیلی از فیلم های خارجی.این همه کمدین خارجی نمونه اش چارلی چاپلین و خیلیای دیگه اینا خنده دار نیستن برای شما.
  مستربین به نظرم خیلی باحاله من تو بعضی از کارهاش دهنم جر خورد از خنده! :d
  کتاب هم اون چیزی که من یادم میاد تاریخ ترسناک (تری دیری)بود که برای من خیلی جالب بود از معدود کتاب هایی بود که من چند بار خوندم تو بچگی.
  البته اختلاف فرهنگم تاثیر داره خارجی ها به خیلی از جوک های ما نمی خندن و ما هم همچنین .

  [پاسخ]

  حامد پاسخ در تاريخ آبان ۲۱ام, ۱۳۹۳ ۲۲:۰۵:

  شاید وقتی سنم کمتر بود می خندیدم ولی الان خیلی خنده ام نمی گیره.
  اینکه بخاطر یه سری شرایط اجتماعی موضوعات خنده ی آدما فرق کنه طبیعیه ولی کلا خارجیا راحت تر می خندن که احتمالا بخاطر سبقه ی فرهنگی باشه که هرچقدر بیشتر باشه خندیدن سخت تر میشه.

  [پاسخ]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

@-: :wink: :twisted: :roll: :oops: :mrgreen: :lol: :idea: :evil: :d :cry: :arrow: :?: ::-O ::) :-| :-x :-o :-P :-D :-? :) :( :!: